Jak ogarnąć swoje finanse?

Finanseoszczędzaniebudżetzarządzanie finansami

przedstawiamy największy mit finansowy oraz parę porad, które ułatwią Wam oszczędzanie

Próbowałeś oszczędzać i nic z tego nie wyszło? Nie jesteś sam. Spora ilość osób ma ten sam problem, a my pomożemy Wam go rozwiązać. Mianowicie, przedstawimy kilka mitów, które stają się przeszkodami w procesie oszczędzania oraz pokażemy kilka porad, których przestrzeganie na pewno napędzi ten proces w dobrym kierunku.

Główny mit finansowy, który utrudnia oszczędzanie

„Nie mam z czego oszczędzać” – brzmi znajomo? Ma prawo, ponieważ jest to najczęstsza wymówka przed oszczędzaniem. Ludzie deprecjonują wagę małych kroków, które są kluczowe podczas próby ogarnięcia swoich finansów. Nie wliczając skrajnych przypadków, każdy z nas jest w stanie odłożyć miesięcznie daną kwotę. Chociażby miałoby to być 10zł– nie, nie żartujemy – jest to już jakiś krok do budowania pozytywnych nawyków. Z biegiem czasu możecie swobodnie podwyższać tą kwotę – wyznaczać nowy cel, aby później nie musieć już tego pilnować. Jak to możliwe? Ponieważ przyzwyczaicie się do faktu, że zawsze macie odłożone jakiekolwiek pieniądze.

Kilka porad jak skutecznie oszczędzać

  • Wydawaj mniej niż zarabiasz - adekwatnie do powyżej opisanego mitu. Staraj się gospodarować swoim budżetem tak, aby na wszystkie niezbędne wydatki życiowe Ci wystarczyło. Mamy tutaj na myśli rachunki, jedzenie itp. Nie kupuj rzeczy na które Cię nie stać albo są Ci zbędne.
  • Wraz ze wzrostem zarobków połowę podwyżki przeznacz na swoje potrzeby, ale drugą połowę odłóż.
  • Planuj budżet domowy – rozdziel swoje wydatki na poszczególne kategorie. Przez 1 a nawet 2 miesiące spisuj ile wydałeś na poszczególne produkty w danych kategoriach. Pozwoli Ci to sprawdzić, gdzie rozchodzą się Twoje pieniądze, na co najwięcej wydajesz oraz gdzie ewentualnie możesz „uciąć” koszty.
  • Określ swoje cele finansowe - czasem trudno nam oszczędzać bez wyznaczonego celu. Ustal więc swoje cele oraz plany ich osiągnięcia.

Finanse choć brzmią groźnie, nie są takie trudne jakimi mogłyby się wydawać. Musisz nauczyć się nimi zarządzać, ponieważ nikt Cię w tym nie wyręczy, a dodatkowo to ty jesteś najlepszym dla siebie doradcą finansowym. Przedstawiliśmy jedynie cząstkę ważnych porad, ale gwarantujemy, że przestrzeganie już tych 4 oraz wyeliminowanie z życia wymówki „Nie mam z czego oszczędzać” na pewno poskutkuje naprowadzeniem na odpowiedni kierunek, prowadzący oczywiście ku oszczędzaniu.